top of page

צו 8 לביטחון בתוך הבית: לראשונה פורום מיכל סלה ופורום דבורה משלבות כוחות


לילי בן עמי, מנכ"לית פורום מיכל סלה ואל"מ במיל' טליה לנקרי, מומחית לביטחון לאומי וחברת פורום דבורה חברו למטרה משותפת - מניעת אלימות בתוך הבית. פורום מיכל סלה חרט על דגלו חדשנות ללוחמה ברצח נשים בביתן. לנקרי שעומדת בראש המיזם החדש "משמר הבית": אלימות במשפחה בדגש על אלימות כלפי נשים הוא חלק בלתי נפרד מהביטחון הלאומי של כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל ועלינו לדאוג למגר את התופעה עד תום. זה יתאפשר רק אם נתייחס לנושא הזה כאיום מוחשי על החברה".

 

אל"מ במיל' טליה לנקרי, מומחית לביטחון לאומי, לשעבר סגנית ראש המל"ל וחברת פורום דבורה נרתמה כיועצת מומחית ביטחון בהתנדבות לעמותת פורום מיכל סלה. במסגרת שיתוף הפעולה הראשון עם פורום מיכל סלה, לנקרי שיתפה כי בכל שנות ניסיונה בעולם הלוחמה בטרור ובטחון העורף, היא טרם ראתה שהיה עיסוק בטחוני מקצועי במניעת אלימות כלפי נשים בביתן. בן עמי הציגה בפני לנקרי את התפיסה המסורתית בישראל למניעת אלימות במשפחה המופקדת עיקרה בידי הרווחה, דהיינו לרוב בגישה טיפולית של "אחרי" ולא בגישה בטחוניסטית של מניעה והרתעה. לדברי בן עמי "על מנת להערך ולמנוע את הרצח הבא יש לרתום את מערכת הבטחון והלוחמה בטרור". לנקרי בחנה את האסטרטגיה הקיימת בנושא והציעה להפוך את הקערה באמצעות הכנסת הנושא ל"תרחיש ייחוס" של המשטרה. לנקרי הסבירה כי בהכנסת הנושא לתרחיש ייחוס "נבחן ציר ההיתכנות לעומת ציר הסכנה במימוש התרחיש. ככל שהתרחיש גבוה ככה המדינה משקיעה משאבים. כך ניתן להכניס את הנושא לאיום הייחוס הלאומי ולטיפול בועדת העורף בראשות שר הבטחון עצמו". לנקרי תעלה בפני שר הביטחון את הצעתה בתקופה הקרובה לקראת הצעד הבא.

במסגרת שיתוף הפעולה, בפורום מיכל סלה מסייעים ללנקרי להרחיב את הפרויקט שהיא עומדת בראשו "משמר הבית", למענה חירום ראשוני, לא חמוש, בתוך קהילות. מטרת המיזם היא הגברת תחושת הביטחון, החוסן והאמון בקהילה ברמת הפרט בעיר/יישוב, על מנת לאפשר חיים תקינים ככל האפשר בעתות שיגרה וחירום. זאת באמצעות נוכחות אקטיבית ורציפה לא חמושה של חברי הקהילה/שכונה, בעלי יכולת תגובה מהירה בתחומי הביטחון, העזרה הראשונה, חילוץ והצלה וחוסן. זאת בין אם בתגובה מהירה ובין בקריאה מהירה לכוחות.

השבוע שתי נשים נרצחו בביתן והחשוד הוא בן משפחה. בן עמי מצביעה על כך שמומחי אלימות במשפחה מסכימים כי תקופת המלחמה הנוכחית הביאה לעליה של לחץ וסטרס בבתים ואילו בבתים אלימים האלימות מבעבעת. לדבריה "בעת שאנו חרדים לבנותינו ובנינו שנמצאים בחזית בעזה, ברגע זה יש נשים וילדים שעבורם הבית הוא חזית". המומחים של פורום מיכל סלה צופים גל שני וקטלני של רצח נשים עם החזרה לשגרה, כפי שראינו אחרי סגרי הקורונה. בפורום מיכל סלה בשלוש וחצי השנים האחרונות פיתחו פתרונות חדשניים לבטחון בתוך הבית, שהפכו בתקופת המלחמה לרלוונטים ברמה הלאומית. זאת לאחר שבשבת 7.10.23 הבטחון האישי של כולנו נכתש ועורער. המציאות הבטחונית קרסה והפחד נזרע בלבבות, במקום הכי בטוח. האסטרטגיה המרכזית של עמותת פורום מיכל סלה מתמקדת בפיתוח פתרונות חדשניים למניעת רצח נשים ולבטחון בבית. העמותה מבצעת התאמה של טכנולוגיות ופתרונות קיימים מתחום הבטחון והלוחמה בטרור אל תחום מניעת אלימות במשפחה והצלת חיים של נשים בשבי האלימות.

לילי בן עמי, מייסדת ומנכ"לית פורום מיכל סלה  "שיתוף הפעולה עם טליה לנקרי מקדם אותנו בצעד משמעותי נוסף לקראת הגשמת חזון העמותה של אפס נרצחות בשנה. בפורום מיכל סלה אנו פועלות במרץ ורותמות את צמרת מומחי הבטחון של מדינת ישראל. פיתחנו פתרונות חדשניים להצלת חיים והענקת בטחון אישי בתוך הבית ומחוצה לו. עם השותפות החדשה שנרקמה, הרחבנו את מעגל המשאבים שלנו והפתרונות הנרקמים למניעת רצח נשים בביתן באמצעות אסטרטגיות ופתרונות קיימים מעולם הלוחמה בטרור".

 

 

Comments


bottom of page