מיזמים טכנולוגים למניעת אלימות

"פורום מיכל סלה" הוא עמותה ללא מטרות רווח למיגור אלימות באמצעות פתרונות טכנולוגים, "חשיבה מחוץ לקופסא", יחד עם דגש על אחריות ומודעות ציבורית רחבה לזיהוי הנורות האדומות לאלימות.
מיזמים חדשניים וטכנולוגים, בשעת חירום ולמניעה מראש. מיזמים מצילי חיים, שאילו היו קיימים – מיכל הייתה איתנו.

מיכל סלה נרצחה בביתה באכזריות  ביום 3.10.2019 והיא בת 32 בלבד. הנאשם ברצח הוא האיש שלה ואבי בתה.
בישראל נרצחות בשנה כעשרים נשים על רקע אלימות במשפחה.  

חזון העמותה הוא אפס נרצחות בשנה בישראל. איך?

רשת האינטרנט ומכשירי טלפון חכמים מייצרים כמויות עצומות של מידע. לצד זאת, טכנולוגיות של בינה מלאכותית ולמידת מכונה מאפשרות לנתח את כמויות המידע באופן מהיר ויעיל לצורך איתור וניבוי של תופעות והתנהגויות.
גופי הביטחון במדינת ישראל עושים שימוש מתקדם בטכנולוגיות אלו אשר הוכחו כיעילות במניעת אירועי טרור והצלת חיים. גם בעולם המסחרי נעשה שימוש נרחב בטכנולוגיות מתקדמות על מנת לנתח מידע ולנבא התנהגויות אנושיות.

כיצד יתכן שכולנו יודעים שכאשר נזהה שומה חדשה בגוף - יש ללכת להבדק? כיצד יתכן שכולנו חונכנו היטב להתקשר למשטרה כאשר אנו רואים תיק חשוד בתחנת אוטובוס? אך מנגד, כאשר אנו שומעים צעקות בבית הסמוך, נחשוב פעמיים?  

הנורות האדומות המתריעות מפני מערכת יחסים אלימה - ידועות ומוכרות היטב לאנשי המקצוע. העמותה פועלת לתרגמן, אחת לאחת, לכלים טכנולוגים מונגשים לציבור הרחב. הנגשת המידע המקצועי – תציל חיים ותביא להעלאת המודעות האישית, הקהילתית והציבורית.
העמותה תומכת גם בהקמת אקוסיסטם לתחום-  פיתוח רחב של מיזמים טכנולוגיים ע"י המגזר הציבורי, הפרטי והשלישי.
כמו כן העמותה תומכת במחקר, איסוף נתונים ובנייה של מאגר ידע מקיף ובינלאומי לתחום.

כיום ישנם שלושה כלים עיקריים שמספקת מדינת ישראל  להתמודדות עם אלימות במשפחה: תלונה במשטרה, פנייה לרווחה או מעבר למקלט לנשים מוכות. כל הכלים הללו, ללא יוצא מן הכלל, נותנים מענה רק לאחר אירוע אלימות קיצוני. כמו כן כולם מטילים את מלוא כובד האחריות רק על  האישה שבצל האלימות.
הפתרונות שמציע ומקדם פורום מיכל סלה הינם בהתאם לעקרונות הבאים:

  1. נטל המניעה, האיתור והדיווח אינם צריכים להיות מונחים רק על כתפיה הצרות של האשה, כפי שקורה כיום. יש לפתח כלים למניעה גם בעבור הגבר האלים וגם כלים בעבור הסביבה/קהילה שלה ושלו וגם בעבור הממסד.

  2. יש לייצר כלים הנותנים מענה לפני מקרה אלימות קיצוני. יש לפתח כלים להתמודדות עם אלימות במשפחה באמצעות מניעה וניבוי של אלימות וכן כלים להתגוננות מפני אלימות תוך כדי מקרה האלימות או מצב חירום.

  3. להימנע מהגברת העומס על הרווחה והמשטרה  ולהגביר מודעות ואחריות לקהילה.

כתבה המתארת רעיונות למיזמים טכנולוגים, ברי ביצוע, פשוטים ומצילי חיים

התפרסם באתר ווינט מבית ידיעות אחרונות   

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5661769,00.html?fbclid=IwAR0SSa5tgyTMkuge7bJ0dqnyhp_eOa4Q3c7C5v4q10l5mMRDWsMssBLKPxk 

 

כתבה: לילי בן עמי  21.3.2020  

המשימה שלנו היא הצלת חיים. לתמיכה בפורום מיכל סלה לחצו כאן

פורום מיכל סלה מקדם מניעה של אלימות ורצח נשים באמצעים טכנולוגים.  Michalsela.org.il