top of page

אודות מרקטפלייס מיכל סלה

מרקטפלייס מיכל סלה הוא מאגר מידע המנגיש את כל המוצרים והפתרונות הטכנולוגיים בעולם לבטחון נשים. המאגר מהווה אינדקס שמטרתו לרכז במקום אחד, נוח וידידותי את מגוון הפתרונות הטכנולוגיים הקיימים בעולם בנושא אלימות כלפי נשים בביתן. רוב המוצרים והשירותים הנמצאים במאגר ניתנים להורדה באמצעות חנויות היישומונים המקובלות App Store או Google Play (שם הם עברו ולידציה). המרקטפלייס מאפשר לציבור להעלות פתרונות חדשים, להוסיף תגובות משתמשות/ים (טובות או רעות), לדרג את הפתרון באמצעות כוכבים וכיוצ"ב. המרקטפלייס הינו יוזמה של עמותת פורום מיכל סלה ומופעל על ידה. 

 

קהל היעד של המרקטפלייס הוא הציבור הרחב. עם זאת, קהל היעד העיקרי הם: קורבנות בשבי האלימות במשפחה, קורבנות פוטנציאלים, תוקפים המבקשים להשתקם, סביבה קרובה של קורבנות או תוקפים, רשויות, גורמים מעולם היזמות (כגון קרנות הון סיכון), הטיפול והמחקר. 

 

קטגוריות ותגיות: על מנת לאתר פתרון מתאים מתוך המאגר, הפתרונות סווגו לפי קטגוריות, תגיות (האשטגים) ואיזור פעילות:
1. סיווג לפי שבע קטגוריות של הצורך המבוקש: חירום, מניעה, דיווח, איסוף ראיות, ילדות וילדים, מידע, תמיכה. 

2. סיווג לפי תגיות של סוג הפתרון: צ'אטבוט, לחצן מצוקה, אלימות מינית, אלימות כלכלית, משחקים, יומן, גזלייטינג, ממסד, סביבה, אלימות נפשית, אלימות פיזית, אלימות מילולית. 

3. סיווג לפי איזור הפעילות של הפתרון: ישראלי, בינלאומי. כלומר, אם פתרון אינו מסומן כ"ישראלי" המשמעות שהוא אינו פעיל במדינת ישראל. בהמשך לכך, אם פתרון אינו מסומן כ"בינלאומי" המשמעות היא שהוא פעיל אך ורק בישראל.

 

העלאת פתרונות: המרקטפלייס הוא מאגר חי שגדל כל הזמן. הוא מאפשר לכל יזמ/ת בעל/ת פתרון טכנולוגי לבטחון נשים להעלות את המיזם למאגר ולקבל חינם פרסום וחשיפה לקהל יעד פוטנציאלי וממוקד. עמותת פורום מיכל סלה מזמינה גם את הציבור להעלות עצמאית פתרונות טכנולוגיים נוספים בטופס ייעודי. פתרונות שנבדקו ואושרו יועלו למרקטפלייס. תשובה בנוגע להעלאת פתרון למרקטפלייס תועבר עד 48 שעות משליחת הטופס. ניתן להעלות למאגר אך ורק אפליקציות המופיעות ב-Google Play או בApp Store מאחר והן עברו ולידציה ע"י הפלטפורמות הללו. לשאלות הציבור, הצעות ופניות בנושא כתבו לעמותה כאן. לשאלות של יזמיות/ים לגבי קבלה וקידום מוגבר של המוצר במאגר אנא פנו כאן. 

 

רקע להקמת המרקטפלייס: קיימות בעולם מגוון אפליקציות בתחום מניעת אלימות כלפי נשים: אפליקציות שמזעיקות עזרה (לחצני מצוקה וחיישנים), אפליקציות להסוואת התכתבויות, אפליקציות או אתרים שנועדו לפניה לבקשת עזרה ועוד רבות אחרות. רוב הקורבנות שנמצאות במערכת יחסים רעילה (או כאלה שיצאו ממנה, או נמצאות בכל מקום על הרצף) לא יודעות מה קיים ובמה הן יכולות להשתמש. לפני השקת המרקטפלייס, המציאות היתה שההמצאות הקיימות לא נגישות לרוב הנשים שמעוניינות להשתמש בהן ושאין מקום, סוג של "קניון", שמרכז את מה שכן קיים. מבדיקה מקדימה שערכנו בחניות היישומונים מצאנו שאין קטגוריה ייעודית ושאפליקציות מסוג זה מסווגות שם תחת קטגוריות שונות כגון "לייף-סטייל". מבדיקות נוספות שערכנו מצאנו כי חנויות היישומונים הקיימות אינן רואות צורך בהקמת קטגוריה ייעודית לתחום של בטחון נשים. 

 

לצורך בניית המרקטפלייס נעשתה עבודת מיפוי יסודית של כל הפתרונות הטכנולוגים הקיימים בעולם למען בטחון נשים בביתן. מאז הרצח של מיכל סלה ז"ל, אחותה לילי בן עמי ליקטה ואיתרה עשרות פתרונות טכנולוגים קיימים בתחום. לאחר שהיא ייסדה את עמותת פורום מיכל סלה, היא הזמינה את המיפוי העולמי הראשון על מנת "לסמן" את נקודת ההתחלה ממנה העמותה יוצאת להגשמת החזון לעיל, וגם על מנת ללמוד מה כן קיים בעולם. בן עמי פנתה אל המכון לבטחון לאומי INSS אשר נעתר לבקשה ופירסם את המיפוי ב 20 לאפריל 2021  (המיפוי הוזמן על ידי פורום מיכל סלה, בתמיכת בת מלך והפדרציה היהודית של ניו יורק). בשלב השני, עובדת פורום מיכל סלה, עדי לאור, קיבלה לידיה את הקמת פרויקט המרקטפלייס. במסגרת עבודתה, לאור ערכה מיפוי שכלל בדיקה של כל הרשימות שנאספו עד אז, כולל המיפוי הנ"ל, המחקר TECH VS ABUSE שנערך באנגליה (שכלל גם אינדקס מיזמים כרשימת אקסל) וגם חיפוש עצמאי בשפות עברית, אנגלית וספרדית. למרקטפלייס התווספו גם מספר מיזמים שהומצאו ופותחו במסגרת פעילות פורום מיכל סלה ובראשה האקתון מיכל סלה Safe@Home.

 

מרקטפלייס מיכל סלה הוא רכיב משמעותי בהשלמת החזון החרוט על דגלה של עמותת פורום מיכל סלה מאז הקמתה בשנת 2020. בחזון העמותה מטרה מרכזית של הקמת אקוסיסטם חדש של פתרונות טכנולוגים להצלת חיים ומניעת אלימות כלפי נשים בביתן - ורטיקל SafeTech. המרקטפלייס הושק באתר עמותת פורום מיכל סלה בחודש ספטמבר 2024 בשפות עברית ואנגלית כאשר הוא כולל 100 פתרונות טכנולוגיים מצילי חיים. 

 

תודה מיוחדת

עמותת פורום מיכל סלה מבקשת להודות לחברת Fiverr על התרומה הכספית לבניית המרקטפלייס. כמו כן העמותה מוקירה את תרומתה של חברת SAP שסייעו באפיון ובבניית אתר דמו ראשוני בשנת 2023. 

 

חשוב לדעת

יש לשים לב - המוצרים והשירותים המקוונים המוצגים בעמודי "מרקטפלייס מיכל סלה" אינם של פורום מיכל סלה (להלן "העמותה") או מטעמה. העמותה אינה בעלת הזכויות בהם, אינה מפעילה אותם ואינה אחראית למהימנות, חוקיות או תקינות המוצרים והשירותים הללו. השימוש בהם כפוף לרוב להתקשרות עצמאית שלך עם הגורם המפעיל את השירות ולרוב יהיה כפוף להסכמים המקוונים שחלים בעת השימוש במוצרים ובשירותים מעין אלה, כגון תנאי השימוש ומדיניות הפרטיות. חשוב: עליך להפעיל שיקול דעת קודם לשימוש בכל כלי כאמור, לאחר שבחנת את התאמתו אלייך ולצרכייך. העמותה אינה בודקת או מפקחת על השירותים הללו ואינה יכולה לערוב לזמינותם, לתוכנם, או לכל היבט אחר הכרוך בהם. כל שימוש בכל אחד מהשירותים שאליהם מפנה העמוד הוא באחריותך המלאה והבלעדית.

bottom of page