כלבי מיכל סלה

בישראל שוהות במקלטים כאלף נשים שונות המאויימות באיומי רצח מצד בן זוגן מדי שנה, על פי נתוני הרווחה. שגרת יומן ושגרת היום של ילדיהן היא פחד מוות. מבט תמידי מעבר לכתף.

פורום מיכל סלה העניק כלב הגנה אשר יוענק לאשה מאויימת והצילו אותה ואת ילדיה.
העניקו חיים ואיכות חיים של בטחון, במסגרת מיזם "כלבי מיכל סלה". מיזם חדשני וראשון מסוגו בעולם.

רכישה של כל כלב הגנה מציל חיים כרוכה גם בהוצאות אילוף, טיפול רפואי ומזון. 

העלות של כלב אחד בעבור אשה מאויימת אחת מסתכמת בכ- 75,000 ש"ח. 

כל סכום זו תרומה משמעותית אשר תסייע בהצלת עוד אשה מאויימת.

בעת התרומה חשוב לציין "בעבור כלבי מיכל סלה":

לתרומה
בפייבוקס

לחצו כאן

לתרומה
בהעברה בנקאית

לפקודת
"פורום מיכל סלה":

בנק דיסקונט

סניף 109 ירושלים

חשבון 165645174

לתרומה
באשראי

לחצו כאן

בתקשורת

ידיעות אחרונות, 24 שעות | 9.8.2020

מעריב, המגזין | 20.8.2020

מיזם "כלבי מיכל סלה" - מיזם חדשני וראשון מסוגו בישראל - מציע כלב הגנה לאשה מאויימת. כל כלב עובר אילוף מקצועי צמוד יחד עם האשה ומותאם אליה באופן אישי וייעודי. כלב מיכל סלה הוא כלב מציל חיים. הוא מעניק לאשה מאויימת ולילדיה איכות חיים של בטחון, בריאות נפשית, ריפוי מטראומה, חיזוק הבטחון העצמי, רכישת מסוגלות ושליטה על חייה ועל חיי ילדיה. וגם חבר אמת ובן בית אהוב.

 

אילו נשים יכולות לקבל "כלב מיכל סלה"?


נשים מאוימות ברצח, אוהבות כלבים ומסוגלות לגדלם, אשר האדם המאיים אינו חי עימה בביתה (כמו גרושה או פרודה). האדם המאיים נמצא תחת צו הרחקה מהאשה המאויימת ולא אמור להימצא סביבה כלל. צוות מטעם "פורום מיכל סלה" של מומחיות בכירות באלימות במשפחה, בהם מנהלות מקלטים, יעבירו המלצות על נשים מאויימות אשר יכולות לקבל "כלב מיכל סלה". ההמלצות יבחנו יחד עם צוות מומחים של מאלפי הכלבים. לצד רמת המסוכנות שבה נמצאת האשה, תבחן היכולת של אותה אשה להחזיק ולגדל כלב, להעניק לו אהבה ולדאוג לצרכיו. האישה שתקבל את הכלב תהיה חייבת לקבל גם את המשמעויות הנלוות של להחזיק כלב: לטפל בו, לטייל איתו, לשחק איתו, לעבוד איתו, ולדאוג לכל צרכיו. תופעת הנשים המאויימות היא רחבה מאד* והפתרונות הקיימים עדין דלים מאד. כלבי ההגנה נותנים מענה למקרים ספציפיים. *בישראל נרצחות כעשרים נשים בשנה, ויש עוד כ 30 נשים בשנה שניצלות מרצח. ישנן 1000 נשים מאויימות בשנה השוהות במקלטים עם ילדיהן. מספר גדול יותר של נשים מאויימות חיות מחוץ למקלטים. יש עוד 9000 נשים החיות בצל האלימות ומטופלות במרכזים למניעת אלימות של הרווחה. ההערכות בממשלה הן שבישראל יש כ 400 אלף נשים החיות בצל האלימות, ויחד עם ילדיהן יש בישראל 1.5 נשים וילדים החיים בצל האלימות בתוך הבית.
איזה גזע כלב נבחר למיזם ומדוע?


כל כלב בפרויקט נבחר על פי הצרכים ואורחות החיים של האישה שתחזיק בו, להתאמה מקסימלית. כך שאף כלב לא בהכרח יהיה דומה למשנהו. לא בגזע ולא בהכשרה שיעבור.
הפיילוט יבוצע עם רועה בלגי. אבל זה לא הכרח. הרועה הבלגי נבחר מתוך היכרות המעמיקה עם הגזע והתכונות שלו (סוציאלי, דריכות ועירנות, למידה מהירה ואיכותית, דחפים טבעיים).
האם הכלבים חווים פגיעה בהכשרה או בעבודה?


לא. סוג הכלבים הנבחרים הם כלבים שזקוקים לכך שיעבדו איתם ויתנו להם להפעיל את הראש ואת הגוף ולהשיג מטרות המוצבות לפניהם. העבודה נעשית על ידי כך שנותנים ליצרים (דחפים טבעיים) של הכלב לבוא לידי ביטוי בתוך מסגרות עבודה מסודרות ותחת שליטה מלאה. כך מאלפים כלב הגנה שלא רק מגן, אלא גם נהנה מהפעילות הכרוכה בכך ומצפה לה. מצבי חירום הם מקרי קצה, שבמידה ויקרו יתופעלו בעזרת כל הכלים שהכלב והאישה למדו בתהליך ההכשרה שלהם יחד.
האם הכלב יכול לפגוע בעוברי אורח או ב"חפים מפשע"?


השאלה הזו שכיחה מאד, כנראה כי אדם מן הישוב מכיר כלבי שמירה "מפחידים" אצל השכנים, כמו רוטווילר או אמסטף. כלבי מיכל סלה נבחרים בקפידה – אך ורק כלבים חברתיים (סוציאלים), יציבים ואוהבי אדם. זהו הנושא הראשון שאנחנו מקפידים עליו בתהליך ההכשרה. מטרתם היא הגנה. הם מאולפים להציל חיים במקרה של תקיפת האשה. לאישה ולכלב ניתנת ההכשרה המקצועית והמעמיקה ביותר המייצרת שליטה מלאה של האשה בכלב שלה. הכלב מתרגל אין ספור פעמים מצבים של רוגע ומצבים של דריכות ואת המעבר ביניהם, כך שיהיה לו ברור לחלוטין מה עליו לעשות או לא לעשות בסיטואציות והתרחישים השונים.
כיצד נראה תהליך ההכשרה?


תהליך ההכשרה משתנה מכלב לכלב בהתאם לצורך ולאופי ההגנה על האישה הספציפית. לרוב, נרכוש כלבים ייחודיים, שנקראים "כלבים ירוקים", מחוות כלבים מסודרות וייעודיות מחוץ לארץ. "כלבים ירוקים" הם כלבים בני שנה בערך, אשר גודלו בצורה המאפשרת להם את היציבות והסוציאליות הדרושה לחיים לצד אשה מאויימת. לאחר רכישת הכלב והבאתו לארץ, תתחיל ההכשרה ובניית מערכת יחסים בין האשה לבין הכלב, בדגש על תקשורת, משמעת, שליטה וחיבור אישי לכלב. חלק גדול מהאימונים יתבצעו בביתה של האישה, ילדיה ובסביבתה הטבעית. חיבור וקשר הדוק נוצר כבר בתחילת תהליך ההכשרה. בשלב הבא הכלב ילמד עבודת הגנה שמותאמת במיוחד לסיטואציות מורכבות. גם זה יתבצע כך שהאישה, ילדיה והכלב במרכז.
מה אופי מערכת היחסים בין הכלב לאישה?


מערכת היחסים בין הכלב לאישה תהיה של חיבור אמיתי ועמוק. אנשי מקצוע שעובדים עם כלבים יודעים שעבודה נכונה ומדויקת מאפשרת להגיע לרמות הקשר העמוקות ביותר בין כלב לבעליו. הכלב יקבל בית חם, יהיה בן בית ויקבל אהבה. הכלב יתנהג ביום יום בתוך הבית כמו כל כלב אחר. יתרה מכך, אם בבתים רבים יש כלבים אשר נשארים להמתין לבעליהם 9 שעות ביום ואז מקבלים את פניהם לטיול עשיית צרכים, אזי "כלב מיכל סלה" יתלווה לאישה לכל מקום אליו תלך, בתוך הבית ומחוץ לבית, דבר אשר הוא טוב ומהנה לכלב, והוא גם יחזק ויעמיק את הקשר ביניהם אף יותר.
איך כלב עם מחסום פה יכול להגן?


תחילה יש לציין שמצב בו הכלב צריך ליצור מגע פיזי עם התוקף הוא מקרה קצה. רוב הזמן בטחון מושג באמצעות הרתעה ועל כך מסכימים כל אנשים הבטחון. כלומר, ברוב המכריע של המקרים, כלב מיכל סלה מייצר גורם הרתעה שינטרל את הסיטואציה האלימה לכתחילה וירחיק במהרה את הגורם המאיים. במקרה של ניסיון לתקיפה אלימה של האשה המאויימת, הכלב יגן על האישה בצורה פיזית. ההגנה של הכלב בזמן חבישת מחסום פה (זמם), מתבצעת ע"י אקט של נגיחה לאזור מרכז הגוף של התוקף. נגיחה או כל חתירה למגע מצד הכלב מתבצעת לאחר פקודה מפרשת מהאישה. נגיחה כזו היא מהירה, מרחיקה ומרתיעה בוודאות. במידה והתוקף ממשיך להתנגד, הכלב ימשיך לנגוח בו ולרתקו לקרקע. כשהגורם המאיים יחליט לסגת וברגע שהאישה תהיה מוגנת ותחדול את הכלב, הכלב יחזור למצב רגיל. בעת חירום, כלב ההגנה מקנה זמן תגובה לאישה, מאפשר לה לברוח, לקרוא לעזרה ובעיקר לא להיות חסרת אונים אל מול האדם האלים המנסה לפגוע בה.
מדוע רכישת "כלב מיכל סלה" כרוכה בעלויות גבוהות?


עלות רכישת והכשרת כלב ליווי לנשים מאויימות היא גבוהה מכמה סיבות:

  1. רכישה: הכלבים שנבחרים לעבוד בפרויקט הם כלבים מבוקשים מאד. הם מוגדרים כ"כלבי עבודה" המגיעים מחוות כלבי עבודה ייעודיות בחוץ לארץ והינם כלבים איכותיים, סוציאלים ויציבים ביותר. האיכות באה לידי ביטוי גם בגנטיקה (שושלת).
    כמו כן, תהליך בחירת הכלב אינו פשוט. מתוך הכלבים האיכותיים (המיוחסים), נבחרים רק כלבים העוברים מבחני אופי והמגלים ביטחון עצמי, סוציאליות ויציבות מנטלית. זאת מאחר והכלב נדרש ליכולות רבות ומורכבות, בהן להיות מסוגל לעבור ממצב של דריכות למצב של רוגע ושלווה ברגע אחד - ולהיפך.
    בחירת כלב לא מתאים תייצר מצבים בהם מושקעים בכלב משאבים רבים ובאמצע התהליך יתברר שהכלב אינו מתאים. בשורה התחתונה, צימצום סיטואציות כאלה מוזילה עלויות ומפחיתה סיכוי של עיכוב בהליך ההכשרה שמיועד לאישה המאויימת.
  2. הכשרה: הכשרת כלב הגנה אורכת מספר חודשים של הכשרה אינטנסיבית מאנשי מקצוע מומחים, על מנת להגיע לתוצאות ברמה הגבוהה ביותר.
  3. טיפול בתקופת ההכשרה: מזון בריא, טיפולים רפואים (וטרינריה) ואירוח הכלב בכלביה איכותית.
  4. לוגיסטיקה: התניידויות, ביטוח, תפעול ומינהלה.
  5. "היום שאחרי": נשתדל שלכל כלב תהיה מעין קופת חיסכון להוצאות כגון טיפולים לא צפויים והכשרות נוספות מדי תקופה. סכומי כסף אשר נצליח לחסוך (לדוגמא בזכות תרומות מזון כלבים), ישמרו בקופה זו.
למה כלב עדיף על אקדח, טייזר או גז מדמיע?


ישנן מגוון של סיבות. לדוגמא: כלב הגנה לא יכול לשמש כנגד בעליו. להבדיל מאקדח למשל, שבסיטואציה שבה מי שמחזיק באקדח נוטרל, האקדח מאותו רגע יכול לשמש כנגדו. מעבר לכך, אין תחליף לתחושת הביטחון שכלב מעניק ביום יום. אחרי הכל זו הסיבה העיקרית שאנחנו עושים את מה שאנחנו עושים.
האם אפשר לנטרל את הכלב ע"י הרעלה?


לא. כלב מיכל סלה ילמד "סירוב מזון". כלומר, הוא ילמד לאכול רק מידי בעליו, האשה המאויימת. לא משנה כמה ההצעה מפתה. "סירוב מזון" הוא יכולת אילופית ותיקה שעובדת נהדר.
מה השלב הבא?


ברצוננו להרחיב את היצע הפתרונות לנשים מאויימות ולאפשר לכמה שיותר נשים נגישות לכלבי הגנה. לכן אנו בודקים אפשרויות שונות, בהן אילוף כלב הבית כאשר מידת סכנת החיים נמוכה יותר.
פתרון נוסף שנבדק: הרכבת צ'יפ טכנולוגי על קולר או אביזר שלובש הכלב. ברגע שהצ'יפ יזהה שינוי ההתנהגות אצל הכלב ומעבר שלו למצב הגנה, הצ'יפ יזעיק עזרה.
האם יש תקדימים בעולם לכלב כזה?


כן. ישנם תקדימים בעולם מבחינה אילופית להכשרת כלבי הגנה לנשים מאויימות, אך הם לא נתפרו ככפפה ליד לנשים בסיכון ע"י בני זוגן בשילוב טכנולוגיה. פרויקט דומה קיים בספרד והוא נחל הצלחה והחזיר לעשרות נשים מאויימות את הבטחון והשליטה בחייהן. אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש מספרים שאין תחליף לתועלות התרפיוטיות שכלב כזה מעניק לאישה ולתחושת הביטחון, המסוגלות והשליטה בחייה שמקנה לה הכלב. למידע נוסף על המיזם הספרדי

שאלות נפוצות
תודות

תודה לתוכנית הצינור על השותפות.

תודה לחברת הכשרה לביטוח על פוליסת ביטוח.

תודה לחברת euro-premium אשר תרמו מזון כלבים חינם, 300 קילו, לשנה שלמה בעבור הכלבים.

תודה לחברת My Shepherd אשר תרמו ציוד כלבני איכותי: צעצועים, זמם, קולר, רתמה, רצועה ועוד.

תודה לחברת מרעום דולפין אשר תרמו רצועות פאצ'ים ממותגות "כלבי מיכל סלה".

תודה לשיתופים ולמתן על שיתוף הפעולה.

פורום מיכל סלה ז״ל 2.jpg
פורום מיכל סלה ז״ל 4.jpeg
פורום מיכל סלה ז״ל 7.jpg
פורום מיכל סלה ז״ל 5.png